Finská sauna

Finská sauna

Finská sauna ve Fulneku

V současné době je zájmem každého z nás zařadit do svého životního stylu co nejkvalitnější regeneraci svého organismu a tím předejít zbytečným problémům se zdravotním stavem. Jednou s nejstarších a nejoblíbenějších forem regenerace po celém světě je saunování. 

Fáze zahřátí

Co se vlastně děje s našim tělem při saunování? Na vysokou teplotu reaguje lidské tělo roztáhnutím krevních cév v kůži (zčervenání kůže) a vylučováním potu. Tělo tak reaguje proto, aby dosáhlo normální hodnoty teploty vnitřních orgánů 37°C. Tato námaha je v sauně jen částečně úspěšná. Přestože se z rychle zvlhčeného povrchu těla odpaří každou minutu pobytu v sauně 10g vody, takovéto ochlazení nestačí na dosažení normální teploty na povrchu a uvnitř těla. Teplota kůže, která je za normálních pokojových podmínek jen kolem 30°C, stoupne o víc jak 10°C na asi 40°C. Nitro těla dosáhne teplotu 38°C až 38,5°C. Hodně tepla vnikne i dovnitř těla, a to prostřednictvím tepelného záření ze stěn a kamen, ze vzduchu na povrchu kůže a vdechovaného vzduchu sliznicemi dýchacích cest. Tehdy působí tepelné záření nejvíce, protože se zabrzdí přechod tepla z horkého vzduchu pomocí vzduchovodu. Toto je i příčina, proč se díky suchému vzduchu v sauně nevypaří všechen pot, ale že se na kůži vytvoří z něho kapky. 

Fáze ochlazení

Ve fázi ochlazení se mají zvýšené teploty těla snížit opět na původní hodnoty. Přitom se znovu zvyšuje obsah kyslíku v krvi. V důsledku střídání studené koupele na kůži a teplé koupele nohou se urychluje obnovení pružnosti cév v kůži. Když se pociťuje působení tepla fyzicky a psychicky jako uvolnění, pak aplikace ochlazení způsobí pocit osvěžení a vytvoří ve vegetativním nervovém systému a v důležitých nervových orgánech výkonné impulsy, které se mohou označit jako malý stres ve smyslu uklidňujícího stresu. 

Pobyt v sauně má velmi prospěšné působení na tělesné orgány, systém krevního oběhu a hospodaření těla s vodou.

Darujte vstup do finské sauny jako dárek. Využijte náš dárkový poukaz. 

Máte dotaz? Zavolejte nám +420 721 388 455 nebo napište nainfo@relaxko.cz